Актуальні проблеми експертизи товарів
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

5.Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ОСОБЛИВОСТІ ТОВАРНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ СВІТЛОСТІЙКОСТІ ПОФАРБОВАНИХ РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ ЛІТНІХ ПЛАТТЯНИХ ТКАНИН)

Перейти донизу

5.Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ОСОБЛИВОСТІ ТОВАРНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ СВІТЛОСТІЙКОСТІ ПОФАРБОВАНИХ РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ ЛІТНІХ ПЛАТТЯНИХ ТКАНИН) Empty 5.Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ОСОБЛИВОСТІ ТОВАРНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ СВІТЛОСТІЙКОСТІ ПОФАРБОВАНИХ РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ ЛІТНІХ ПЛАТТЯНИХ ТКАНИН)

Повідомлення автор Admin Ср Бер 16, 2016 5:17 am

ОСОБЛИВОСТІ ТОВАРНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ СВІТЛОСТІЙКОСТІ ПОФАРБОВАНИХ РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ ЛІТНІХ ПЛАТТЯНИХ ТКАНИН


О. М. Гущак
Асистент кафедри товарознавства та експертизи товарів
Львівського інституту економіки і туризму
Б. Д. Семак
Д.т.н., професор кафедри товарознавства непродовольчих товарів
Львівської комерційної академії
Україна, м. Львів
Необхідність подальшого вдосконалення методів товарної експертизи в сфері вітчизняного текстильного виробництва та торгівлі текстильними товарами в нинішніх умовах обумовлена низкою причин. Назвемо основні з них:
- постійним зростанням потреб ринку до рівня якості та екологічної безпечності текстильних матеріалів і виробів одягового, інтер’єрного, спеціального призначення;
- нагальною потребою безвідкладної переорієнтації вимог стандартів СНГ на вимоги європейських та міжнародних стандартів до продукції вітчизняної текстильної і легкої промисловості;
- більш широким використанням експертних методів при оцінці рівня якості та екологічної безпечності нових видів текстильної сировини, матеріалів і виробів (екотекстиль, біотекстиль, нанотекстиль, текстиль спеціального призначення і т.п.);
- необхідністю суттєвого збільшення обсягів текстильних матеріалів і виробів експортного призначення з метою реалізації Угоди про асоціацію України є ЄС і підготовки нашої країни до вступу в ЄС.
Окрім вирішення інших завдань, на сучасних зарубіжних ринках текстилю великої популярності набуває експертиза ключових властивостей текстильних матеріалів і виробів (зносостійкості, гігієнічності, екологічної безпечності, рівня художньо-естетичного оформлення, елітності, атмосферостійкості та інших), отриманих з використанням перспективних екологобезпечних і економічно вигідних видів власної сировини. В цьому плані першочергової уваги вимагає більш ефективне і раціональне використання вітчизняних запасів рослинних барвників, ресурси яких в нашій країні, на відміну від багатьох зарубіжних країн, поки практично ще не використовувалися (особливо це стосується рослинних барвників з дикорослої зони Карпат).
В даній роботі на прикладі пофарбованих деякими видами рослинних барвників вовняних, шовкових і капронових платтяно-блузкових тканин літнього асортименту обмежились експертизою їх світлостійкості – однієї із ключових характеристик їх властивостей (табл.1).
Як видно з аналізу даних табл.1., світлостійкість досліджуваних тканин визначається: видом їх субстрату, видом обраних рослинних барвників і видом протравлювачів, використаних одночасно з фарбуванням цих тканин.
5.Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ОСОБЛИВОСТІ ТОВАРНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ СВІТЛОСТІЙКОСТІ ПОФАРБОВАНИХ РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ ЛІТНІХ ПЛАТТЯНИХ ТКАНИН) 7710
5.Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ОСОБЛИВОСТІ ТОВАРНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ СВІТЛОСТІЙКОСТІ ПОФАРБОВАНИХ РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ ЛІТНІХ ПЛАТТЯНИХ ТКАНИН) 7810
5.Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ОСОБЛИВОСТІ ТОВАРНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ СВІТЛОСТІЙКОСТІ ПОФАРБОВАНИХ РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ ЛІТНІХ ПЛАТТЯНИХ ТКАНИН) 7910
При експертизі світлостійкості досліджуваних тканин виникла потреба дати і обґрунтувати відповіді на наступні питання:
- наскільки повно і рівномірно в процесі світлостаріння обраних тканин витрачають свої потенціальні ресурси їх окремі компоненти – субстрат, барвник і протравлювач;
- який взаємний (інгібуючий, фотосенсибілізуючий чи нейтральний) вплив мають названі компоненти в цих тканинах;
- які умови експлуатації виробів з названих тканин слід вважати найбільш оптимальними;
- яким найбільш перспективим видам рослинних барвників слід дати перевагу при їх заготівлі.
Експертиза світлостійкості досліджуваних нами тканин (табл 1.) дозволяє зробити наступні узагальнюючі висновки та пропозиції:
- світлостаріння пофарбувань і субстрату досліджуваних тканин знаходиться в широких інтервалах в залежності від виду рослинного барвника, виду протравлювача та виду субстрату, що відкриває можливість цілеспрямованого регулювання цих характеристик з врахуванням конкретних умов експлуатації виробів з цих тканин;
- обрані види рослинних барвників виявилися більш придатними для фарбування шовкових і капронових платтяних і блузкових досліджуваних тканин, ніж вовняних, оскільки вони гарантують більш повне і рівномірне світлостаріння барвника і субстрату в цих тканинах.
За результатами експертизи світлостійкості серед досліджуваних варіантів шовкових і капронових тканин найбільш вдалими виявились такі варіанти цих тканин:
- пофарбована екстрактом ягід глоду і протравлена CuSO4 шовкова тканина;
- пофарбована екстрактом листків черемхи і протравлена CuSO4 шовкова тканина;
- пофарбована екстрактом кореня ревеню і протравлена K2Сr2О7 шовкова тканина;
- пофарбована екстрактом трави кермеку Гмеліна і протравлена K2Сr2О7 і CuSO4 капронова тканина;
- пофарбована екстрактом листків черемхи і протравлена K2Сr2О7 капронова тканина.
Література
1. Гущак О.М. Оцінка ролі рослинних барвників у формуванні асортименту та якості екологобезпечного текстилю / О.М. Гущак, Б.Д. Семак. – Вісник Хмельницького національного університету, – 2015 –№5 – 2015. – Вип. 5 – С.164-172 – (Технічні науки)
2. Гущак О.М. Використання рослинних барвників для світлостабілізації шовкових і капронових платтяних тканин / О.М. Гущак., Б.Д. Семак. // Вісник Хмельницького національного університету (Технічні науки) – Хмельницький: Видавництво Хмельницький національний університет. - 2015. - №6. – С.119-126.

Admin
Admin

Кількість повідомлень : 115
Дата реєстрації : 23.02.2016

https://problemekspertov.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми
» 5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ВІЗУАЛЬНА ТА ІНСТРУМЕНТАЛЬНА ОЦІНКИ ЯКОСТІ ОТРИМАНИХ РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ ПОФАРБУВАНЬ НА ПЛАТТЯНИХ ВОВНЯНИХ, ШОВКОВИХ І КАПРОНОВИХ ТКАНИНАХ)
» 5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ОРГАНІЗАЦІЯ МИСТЕЦТВОЗНАВЧОЇ ЕКСПЕРТИЗИ ЖИВОПИСНИХ ТВОРІВ)
» 5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ЩОДО ПРОБЛЕМ ТОВАРОЗНАВЧОЇ ІДЕНТИФІКАЦІЙНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ)
» 5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ЗАСІБ ЗАХИСТУ ПРАВ СПОЖИВАЧІВ ПРИ РЕАЛІЗАЦІЇ БЕЗАЛКОГОЛЬНИХ НАПОЇВ СПЕЦІАЛЬНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ)
» 5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ФІЗИКО-ХІМІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРАЛЬНОГО ПОРОШКУ)

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі