Актуальні проблеми експертизи товарів
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ВІЗУАЛЬНА ТА ІНСТРУМЕНТАЛЬНА ОЦІНКИ ЯКОСТІ ОТРИМАНИХ РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ ПОФАРБУВАНЬ НА ПЛАТТЯНИХ ВОВНЯНИХ, ШОВКОВИХ І КАПРОНОВИХ ТКАНИНАХ)

Перейти донизу

5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ВІЗУАЛЬНА ТА ІНСТРУМЕНТАЛЬНА ОЦІНКИ ЯКОСТІ ОТРИМАНИХ РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ ПОФАРБУВАНЬ НА ПЛАТТЯНИХ ВОВНЯНИХ, ШОВКОВИХ І КАПРОНОВИХ ТКАНИНАХ) Empty 5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ВІЗУАЛЬНА ТА ІНСТРУМЕНТАЛЬНА ОЦІНКИ ЯКОСТІ ОТРИМАНИХ РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ ПОФАРБУВАНЬ НА ПЛАТТЯНИХ ВОВНЯНИХ, ШОВКОВИХ І КАПРОНОВИХ ТКАНИНАХ)

Повідомлення автор Admin Ср Бер 16, 2016 5:06 am

ВІЗУАЛЬНА ТА ІНСТРУМЕНТАЛЬНА ОЦІНКИ ЯКОСТІ ОТРИМАНИХ РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ ПОФАРБУВАНЬ НА ПЛАТТЯНИХ ВОВНЯНИХ, ШОВКОВИХ І КАПРОНОВИХ ТКАНИНАХ

О. М. Гущак,
Асистент кафедри товарознавства та експертизи товарів
Львівського інституту економіки і туризму,
Україна, м. Львів


Однією із ключових характеристик якості пофарбованих рослинними барвниками платтяно-блузкових і костюмних тканин літнього асортименту, як відомо, є широта колірної гами і світлостійкість їх пофарбувань. У зв’язку з цим, практичний інтерес представляє вивчення впливу виду рослинного барвника, виду протравлювача та виду субстрату на формування колірної гами пофарбувань цих тканин та їх світлостійкості, а також вибір для цього відповідних методів візуальної та інструментальної оцінки названих характеристик.
Мета даної роботи - оцінка впливу виду рослинного барвника, виду протравлювача та виду субстрату вовняних, шовкових і капронових літніх платтяно-блузкових тканин на формування колірної гами їх пофарбувань та їх оцінку візуальним та спектрофотометричним методами. Об’єктом дослідження при вирішенні цього завдання служили: чистововняна камвольна платтяна тканина арт.1144; чистошовкова платтяно-блузкова тканина арт. 11023 і чистокапронова платтяно-блузкова тканина арт. 52013.
Колірна гама пофарбувань досліджуваних тканин оцінювалась нами загально прийнятим експертним візуальним методом з використанням атласу кольорів і інструментальним методом з використанням спектрометра «Пульсар» і розрахункових формул системи CIELахвх [1].
5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ВІЗУАЛЬНА ТА ІНСТРУМЕНТАЛЬНА ОЦІНКИ ЯКОСТІ ОТРИМАНИХ РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ ПОФАРБУВАНЬ НА ПЛАТТЯНИХ ВОВНЯНИХ, ШОВКОВИХ І КАПРОНОВИХ ТКАНИНАХ) 7310
5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ВІЗУАЛЬНА ТА ІНСТРУМЕНТАЛЬНА ОЦІНКИ ЯКОСТІ ОТРИМАНИХ РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ ПОФАРБУВАНЬ НА ПЛАТТЯНИХ ВОВНЯНИХ, ШОВКОВИХ І КАПРОНОВИХ ТКАНИНАХ) 7410
5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ВІЗУАЛЬНА ТА ІНСТРУМЕНТАЛЬНА ОЦІНКИ ЯКОСТІ ОТРИМАНИХ РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ ПОФАРБУВАНЬ НА ПЛАТТЯНИХ ВОВНЯНИХ, ШОВКОВИХ І КАПРОНОВИХ ТКАНИНАХ) 7510
5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ВІЗУАЛЬНА ТА ІНСТРУМЕНТАЛЬНА ОЦІНКИ ЯКОСТІ ОТРИМАНИХ РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ ПОФАРБУВАНЬ НА ПЛАТТЯНИХ ВОВНЯНИХ, ШОВКОВИХ І КАПРОНОВИХ ТКАНИНАХ) 7610
Примітка х). У позначенні кольорів пофарбувань шестизначними кодами перші два знаки відповідають колірному тону (номеру карти атласу), наступні два – номеру відтінку за насиченістю, а останні два – ступеню світлоти.

Отримані результати досліджень для наглядності наведені в табл.1. Їх аналіз дозволяє зробити наступні узагальнюючі висновки:
1. Встановлено, що обрані нами види рослинних барвників для фарбування досліджуваних тканин сприяють суттєвому розширенню та збагаченню колірної гами їх пофарбувань. При цьому домінуючу роль у формуванні колірної гами відіграють барвники, а вплив виду протравлювача та виду субстрату у формуванні колірної гами виявився значно меншим.
2. Виявлено індивідуальний і неоднозначний вплив обраних видів протравлювачів на формування колірної гами пофарбувань досліджуваних тканин при фарбуванні обраними рослинними барвниками. Разом з тим, використання K2Сr2О7 і CuSO4для одночасного з фарбуванням протравлювання досліджуваних тканин, як правило, сприяє розширенню та збагаченню колірної гами пофарбувань цих тканин.
3. Виявлено також певний вплив субстрату досліджуваних тканин на формування їх колірної гами при фарбуванні обраними рослинними барвниками. Встановлено, що на білкових субстратах (вовняна і шовкова тканини) одні і ті ж рослинні барвники і протравлювачі сприяють отриманню більш насичених та яскравих кольорів і відтінків пофарбувань, а на поліамідному субстраті відповідно менш яскраві та насичені кольори та відтінки.
4. Встановлено, що при візуальній і інструментальній оцінці досліджуваної колірної гами найбільш значні зміни відбуваються в показниках їх колірного тону і значно менші в показника їх насиченості і світлоти. При цьому ці зміни знайшли відображення у формуванні коду пофарбувань (при їх візуальній оцінці) і абсолютних значень показників колірного тону, насиченості і світлоти (при їх спектроколометричній оцінці).
Література
1. Гущак О.М. Оцінка ролі рослинних барвників у формуванні асортименту та якості екологобезпечного текстилю / О.М. Гущак, Б.Д. Семак. – Вісник Хмельницького національного університету, – 2015 –№5 – 2015. – Вип. 5 – С.164-172 – (Технічні науки)
2. Гущак О.М. Використання рослинних барвників для світлостабілізації шовкових і капронових платтяних тканин / О.М. Гущак., Б.Д. Семак. // Вісник Хмельницького національного університету (Технічні науки) – Хмельницький: Видавництво Хмельницький національний університет. - 2015. - №6. – С.119-126.

Admin
Admin

Кількість повідомлень : 115
Дата реєстрації : 23.02.2016

https://problemekspertov.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми
» 5.Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ОСОБЛИВОСТІ ТОВАРНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ СВІТЛОСТІЙКОСТІ ПОФАРБОВАНИХ РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ ЛІТНІХ ПЛАТТЯНИХ ТКАНИН)
» 5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (АНАЛІЗ ВИМОГ ДО ЯКОСТІ ШКІЛЬНИХ РЮКЗАКІВ)
» 5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ЗАСІБ ЗАХИСТУ ПРАВ СПОЖИВАЧІВ ПРИ РЕАЛІЗАЦІЇ БЕЗАЛКОГОЛЬНИХ НАПОЇВ СПЕЦІАЛЬНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ)
» 5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ОЦІНКА ЯКОСТІ ТА БЕЗПЕЧНОСТІ ВЗУТТЄВИХ МАТЕРІАЛІВ ДЛЯ ДИТЯЧОГО ВЗУТТЯ)
» 5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ТОВАРОЗНАВЧА ОЦIНКА АСОРТИМЕНТУ ТА ЯКОСТІ ПАПЕРОВИХ СЕРВЕТОК, ЩО РЕАЛIЗУЮТЬСЯ В ТОРГОВЕЛЬНIЙ МЕРЕЖI М. ХАРКОВА)

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі