Актуальні проблеми експертизи товарів
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (АНАЛІЗ НОРМ ГІГІЄНІЧНОСТІ ТА БЕЗПЕЧНОСТІ ДИТЯЧОГО ОДЯГУ ІЗ ТРИКОТАЖУ)

Перейти донизу

5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (АНАЛІЗ НОРМ ГІГІЄНІЧНОСТІ ТА БЕЗПЕЧНОСТІ ДИТЯЧОГО ОДЯГУ ІЗ ТРИКОТАЖУ) Empty 5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (АНАЛІЗ НОРМ ГІГІЄНІЧНОСТІ ТА БЕЗПЕЧНОСТІ ДИТЯЧОГО ОДЯГУ ІЗ ТРИКОТАЖУ)

Повідомлення автор Admin Ср Бер 16, 2016 11:27 am

АНАЛІЗ НОРМ ГІГІЄНІЧНОСТІ ТА БЕЗПЕЧНОСТІ ДИТЯЧОГО ОДЯГУ ІЗ ТРИКОТАЖУ


Л. В. Поліщук,
доцент, к.т.н., доцент
Вищий навчальний заклад Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», Україна, м. Полтава
О. С. Виноградська,
студентка ОКР «магістр» спеціальності «Товарознавство та експертиза в митній справі», Вищий навчальний заклад Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», Україна,м. Полтава

Забезпечення безпеки сучасного одягу є одним з актуальних завдань. Усі ми майже постійно перебуваємо в тому чи іншому одязі, однак дуже рідко при цьому замислюємось над правильністю його вибору. І якщо для дорослої людини це має не таке вже і велике значення, то якість і безпека дитячого одягу повинні бути на найвищому рівні. Те, у що буде одягнена дитина, залежить від батьків, тому тут дуже важливо зробити правильний вибір [1].
Проблема безпеки одягу особливо гостро стоїть по відношенню до дитячого населення і особливої актуальності вона набуває у зв'язку з незавершеністю процесів росту і розвитку, підвищеною чутливістю зростаючого організму до дії зовнішніх факторів. Тим більше що дія несприятливих біологічних і хімічних чинників, у тому числі обумовлених використанням товарів дитячого асортименту, здійснюється на тлі стійких негативних тенденцій в стані здоров'я дітей [2]. Збільшення числа дитячих алергійних захворювань, призводить до зниження імунітету. У лютому 2014 року організація ГРИНПИС опублікувала результати дослідження зразків дитячого одягу і взуття восьми провідних брендів Dior, Dolce & Gabbana, Giorgio Armani, Hermes, Louis Vuitton, Marc Jacobs, Trussardi і Versace. В результаті перевірки фахівцями ГРИНПИС в лабораторії Великобританії в 16 з 27 зразків дитячого одягу і взуття були виявлені токсичні речовини, такі як етоксилати нонілфенолу, фталати, пер- і поліфторовані з'єднання і сурма. Небезпека цих речовин полягає в тому, що під час прання виробів вони розкладаються до більш токсичного нонілфенолу, який накопичується в навколишньому середовищі і впливає на життєдіяльність живих організмів [3].
У маленьких дітей дуже ніжна і чутлива шкіра, тому вимоги безпеки до одягу дуже високі. Одяг не повинен мати грубих швів або неякісних фарб, які легко змиваються, вони можуть викликати роздратування шкіри малюка. Крім того, в перший місяць сорочечки або інші легкі кофтинки, які контактують з шкірою дитини, одягаються швами назовні. Зав’язки на одязі у таких малюків не повинні бути занадто довгі, а ґудзики – занадто великі. Одяг для малюків в першу чергу повинен бути зручним, і не тільки для самої дитини, а й для батьків, яким доведеться дуже часто його одягати. Тому він має легко зніматися і одягатися, не мати тісних деталей, вузької горловини тощо [1].
В Україні прийнято ряд нормативних документів, що регламентують вимоги до гігієнічності та безпечності дитячої трикотажної білизни.
Важливим документом, який встановлює санітарно-гігієнічні правила і норми вкладення хімічних волокон у матеріали дитячого одягу відповідно щодо їх гігієнічних показників є СанПиН 42-125-4390-87 «Вложение химических волокон в материалы для детской одежды и обуви в соответствии с их гигиеническими показателями» [4]. Цим документом визначені норми вкладення хімічних волокон для різних шарів одягу. Так, для білизни (1 шар) до 28 розміру повинні застосовуватися 100% натуральні волокна, від 28 до 32 розміру можливе додавання 30% віскозного волокна; з 32 розміру можливе використання 20% лавсану, нітрону, капрону, 50% віскозного або 20% ацетатного. Разом з цим, нормативний документа регламентує гігієнічні показники, що забезпечуються саме такими видами сировини та її суміші:
- гігроскопічність (допустимі показники) – 6-7 % (відносна вологість 45-55%); 15-25% (відносна вологість – 100%);
- повітропроникність – не менше 100 дм3/м2с (для теплої білизни);
- питомий електричний опір – не більше 9-11 Ом;
- міграційна здатність на рівні граничнодопустимих концентрацій (ГДК) для атмосферного повітря.
Крім цього визначального документу щодо вимог до волокнистого складу волокон для дитячого одягу і трикотажної білизни зокрема прийняті інші нормативні документи як на полотна так і на готові вироби, якими керуються виробники, матеріалознавці, товарознавці та експорти. Це такий міждержавний стандарт ГОСТ 28554-90 «Полотно трикотажное. Общие технические условия» [5] в якому встановлені характеристики полотен, відповідно до видів в’язального устаткування,його структури і обробки за типовими технологічними режимами. Крім цього цей стандарт нормує основні технічні характеристики шляхом встановлення допустимих відхилень за поверхневою щільністю, числом петельних рядків і петельних стовпчиків, стійкості пофарбування, розривного навантаження по петельних стовпчиках, змінювання лінійних розмірів після мокрого оброблення, стійкості до стирання тощо.
ДСТУ 3823-98 «Полотна трикотажні. Норми та метод оцінки якості» [6] встановлює норми гігієнічних, фізико-механічних та фізико-хімічних показників та методи їх визначення.
До фізико-гігієнічних показників згідно ДСТУ 3045-95 «Полотна та вироби трикотажні, хутро штучне трикотажне. Класифікація та номенклатура показників якості» [7] та СанПіН 42-125-4390-87 [4] віднесені такі показники: масова частка хімічних волокон; гігроскопічність; повітропроникність; питомий поверхневий електричний опір; міграційна здатність тощо.
Також, допустимі норми фізико-гігієнічних показників встановлює ГОСТ 30383-95. «Изделия трикотажные детские бельевые. Нормы физико-гигиенических показателей» [8], основними з яких для трикотажної білизни дошкільної групи є гігроскопічність – 9-13 %, повітропроникність – 150 дм3/м2∙с, питомий поверхневий електричний опір 1013 Ом (допустимі норми).
Відповідно ДСТУ ГОСТ 31408-2009 «Изделия трикотажные бельевые для мужчин и мальчиков. Общие технические условия» [9] вироби трикотажні білизняні для хлопчиків відрізняються розмірами ознаками, а саме зростом та обхватом грудини. Таким чином всі вироби поділяють на групи:
- ясельна за ростом 62-98 см (з інтервалом 6 см), охватом грудей 40-60 см (з інтервалом 4 см);
- дошкільна за ростом 98-122 см, охватом грудей 52-60 см;
- молодша шкільна за ростом 122-146 см, охватом грудей 60-76 см;
- старша шкільна за ростом 152-178 см, охватом грудей 68-84.
Основним нормативним документом щодо гігієнічних вимог матеріалів та виробів текстильних є ДСТУ 4239:2003 «Матеріали та вироби текстильні та шкіряні побутового призначення. Основні гігієнічні вимоги» [10]. Він регламентує такі показники гігієнічності та безпеки дитячої білизни:
- величина рН, од. – 4,8-7,5;
- вміст вільного і здатного частково виділятися формальдегіду, мкг/г, не більше – 20;
- залишки важких металів, що здатні екстрагуватися мкг/г, не більше: миш’як – 0,2; свинець – 0,2; кадмій – 0,1; хром – 1,0; ртуть – 0,02; кобальт – 1,0; мідь – 5,0; нікель – 1,0;
- вміст пестицидів, мкг/г, не більше: ДДТ, ДДД, ДДЕ – 0,5; НСН (без ліндана) – 0,25; токсафен – 0,5 ліндан – 0,5; алдрин – 0,1; дилдрин – 0,1; пентахлор, епоксид – 0,25; 2,4-Д – 0,1; 2,4,5-Т – 0,05;
- вміст пентахлорфенолу, мкг/г, – 0,05;
- вміст азобарвників, мкг/г – не дозволено;
- вміст хлорорганічних носіїв, мкг/г – не дозволено,
- наявність запаху – 1 бал.
Вперше в Україні розроблений і прийнятий нормативно-правовий акт,який встановлює вимоги безпеки та санітарні заходи, дотримання яких обов’язкове для всіх юридичних та фізичних осіб. Державні санітарні норми та правила «Матеріали та вироби текстильні, шкіряні і хутрові. Основні гігієнічні вимоги», що затверджені наказом МОЗ України N 1138 від 29.12.2012 [11], розроблені інститутом екології та токсикології ім. Л.І. Медведя та іншими установами департаменту санітарно-епідеміологічного нагляду і встановлюють медичні вимоги безпеки та санітарні заходи щодо запобігання шкідливого впливу небезпечних факторів на здоров’я людини під час використання текстильних, шкіряних, хутрових матеріалів та виробів з них.
В документах встановлені гігієнічні вимоги до текстильних матеріалів. Перша із них – ці матеріали повинні відповідати призначенням і бути безпечними для здоров’я споживача. Виокремлені вимоги до дитячих виробів. Наприклад, не дозволяється виготовлення одягу для новонароджених і недоношених дітей, що вдягається через голову, а також контакт ґудзиків, кнопок,застібок та інших аксесуарів з тілом дитини; використовувати апрети в матеріалах білизняного асортименту для дітей.
Вимоги щодо забезпечення споживачів і особливо дітей безпечною для здоров’я текстильною продукцією, пов’язані з проведення цілої серії досліджень та визначенням певних показників безпечності текстильних матеріалів, а саме канцерогенних ароматичних амінів, міграція яких з барвників забороняється; заборонених канцерогенних барвників; барвників, що викликають алергію; гігієнічні показники безпеки і гігієнічні нормативи хімічних речовин, що виділяються з пряжі, ниток, текстильних матеріалів (трикотажних полотен, одягу тощо).
Відповідно до Державних санітарних норм та правил «Матеріали та вироби текстильні, шкіряні і хутрові. Основні гігієнічні вимоги» [11] величина рН для текстильних матеріалів, одягу в його різноманітних формах повинна відповідати нормам в межах 4,8 – 7,5. Також цей документ регламентує ГДК та клас небезпечності токсичних речовин.
Основною забруднюючою речовиною текстильних матеріалів є формальдегід, що відноситься до речовин 2 класу небезпеки. Має різко виражену дією на слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і очі. При одноразовому впливі проявляється рясна слинотеча, виділення пінистої рідини з носа, іноді блювота, утруднення дихання, задишка, зниження артеріального тиску. При повторному і тривалому надходженні проявляє кумулятивні властивості. При попаданні розчину формаліну на шкіру можуть виникати дерматити.
За МУК 4.1.001-13 «Методика измерений массовой концентрации формальдегида в пробах питьевых, природных, очищенных сточных и талых (снег) вод фотометрическим методом. Методические указания по методам контроля» [12] поріг подразливої дії формальдегіду для людини становить (1-2,4) мг/м3, поріг запаху становить (0,05-0,3) мг/м3.
Наведений аналіз нормативної документації щодо дитячого одягу із трикотажу переконує, що в Україні достатньо нормативів, за якими можна встановлювати рівень його гігієнічності та безпечності.
Список використаних джерел
1. Безпека дитячого одягу [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://svitmalechi.com.ua/safety-of-childrens-clothing/. – Назва з екрану.
2 Биологическая и химическая безопасность детской одежды: предъявляемые требования [Електронний ресурс] : techtextil RUSSIA. Текстильная химия. – Режим доступу : http://rustm.net/catalog/article/1719.html. – Назва з екрану.
3 Текстильная химия [Електронний ресурс]. – Режим доступу : file:///C:/Documents%20and%20Settings/Admin/.pdf. – Назва з екрану.
4. Вложения химических волокон в материалы для детской одежды и обуви в соответствии с их гигиеническими показателями [Текст]: Санитарно-гигиенические правила и нормы СанПиН 42-125-4390-87 від 13.07.1987 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/v0011400-87. – Назва з екрану
5. ГОСТ 28554-90 «Полотно трикотажное. Общие технические условия» [Електронний ресурс] / Режим доступу до закону : URL : http://vsegost.com/Catalog/50/5041.shtml – Назва з екрану.
6. ДСТУ 3823-98 Полотна трикотажні. Норми та метод оцінки якості. – К.: Держстандарт України, 1998. – 51 с.
7. ДСТУ 3045-95 Полотна та вироби трикотажні, хутро штучне трикотажне. Класифікація та номенклатура показників якості. – К.: Держстандарт України, 1995. – 21 с.
8. ГОСТ 30383-95 «Изделия трикотажные детские бельевые. Нормы физико-гигиенических показателей» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://vsegost.com/Catalog/72/7235.shtml. – Назва з екрану.
9.ДСТУ ГОСТ 31408-2009 «Изделия трикотажные бельевые для мужчин и мальчиков. Общие технические условия» [Електронний ресурс] / Режим доступу до закону : URL : http://vsegost.com/Catalog/50/50565.shtml – Назва з екрану.
10. ДСТУ 4239:2003 «Матеріали та вироби текстильні і шкіряні побутового призначення. Основні гігієнічні вимоги». – К.: Держстандарт України, 2003. – 22 с
11. Про затвердження Державних санітарних норм та правил «Матеріали та вироби текстильні, шкіряні і хутрові» [Текст]: Наказ МОЗ України від 29.12.2012 р. № 1138 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0086-13. – Назва з екрану
12. МУК 4.1.001-13 «Методика измерений массовой концентрации формальдегида в пробах питьевых, природных, очищенных сточных и талых (снег) вод фотометрическим методом. Методические указания по методам контроля» [Електронний ресурс] / Режим доступу до закону : URL : http://docs.cntd.ru/document/1200101051 – Назва з екрану.

Admin
Admin

Кількість повідомлень : 115
Дата реєстрації : 23.02.2016

https://problemekspertov.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми
» 5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ОЦІНКА ЯКОСТІ ТА БЕЗПЕЧНОСТІ ВЗУТТЄВИХ МАТЕРІАЛІВ ДЛЯ ДИТЯЧОГО ВЗУТТЯ)
» 5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (АНАЛІЗ ВИМОГ ДО ЯКОСТІ ШКІЛЬНИХ РЮКЗАКІВ)
» 5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ЗАСІБ ЗАХИСТУ ПРАВ СПОЖИВАЧІВ ПРИ РЕАЛІЗАЦІЇ БЕЗАЛКОГОЛЬНИХ НАПОЇВ СПЕЦІАЛЬНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ)
» 5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ФІЗИКО-ХІМІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРАЛЬНОГО ПОРОШКУ)
» 5. Експертні дослідження непродовольчих товарів як засіб захисту прав споживачів (ТОВАРОЗНАВЧЕ ЕКСПЕРТНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ КЕРАМІЧНОЇ ПЛИТКИ )

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі