Актуальні проблеми експертизи товарів
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

3. Проблеми ідентифікації та фальсифікації товарів (ОСОБЛИВОСТІ МАРКУВАННЯ ПОЛІЕТИЛЕНОВИХ ТРУБ ДЛЯ СИСТЕМ ВОДОПОСТАЧАННЯ)

Перейти донизу

3. Проблеми ідентифікації та фальсифікації товарів (ОСОБЛИВОСТІ МАРКУВАННЯ ПОЛІЕТИЛЕНОВИХ ТРУБ  ДЛЯ СИСТЕМ ВОДОПОСТАЧАННЯ) Empty 3. Проблеми ідентифікації та фальсифікації товарів (ОСОБЛИВОСТІ МАРКУВАННЯ ПОЛІЕТИЛЕНОВИХ ТРУБ ДЛЯ СИСТЕМ ВОДОПОСТАЧАННЯ)

Повідомлення автор Admin Ср Бер 16, 2016 11:44 pm

ОСОБЛИВОСТІ МАРКУВАННЯ ПОЛІЕТИЛЕНОВИХ ТРУБ
ДЛЯ СИСТЕМ ВОДОПОСТАЧАННЯ


Н. І. Доманцевич,
завідувач кафедри непродовольчих товарів, професор, д.т.н.
О. В. Шунькіна
асистент, к.т.н.
Львівська комерційна академія, Україна, Львів

Маркування полімерних труб є обов’язковою вимогою нормативних документів, яке забезпечує ідентифікацію та робочі параметри даного виробу.
На сьогодні протягом останніх років питання фальсифікації трубної продукції в Україні все частіше піднімається науковцями, даний факт зумовлений виявленням продажу і встановленням полімерних труб, які не відповідають вимогам якості. Наприклад, у серпні 2015 року в місті Глобине на вулиці Мічуріна мав бути встановлений трубопровід для постачання питної води з поліетиленових труб сірого кольору із маркуванням: 013 м ТРУБА ПВД 110Х8,2 6 атм. ПИТЬЕВАЯ ТУ У 25.2-2585013058-001:2007 «VORSKLAPLAST» 24/08/15. Аналізуючи маркування та протокол контрольних випробувань, які після виявлення даного факту були проведені можна стверджувати, що труба не відповідає вимогам ДСТУ Б В.2.7-151:2008 та становить загрозу здоров’ю населенню після її встановлення [1].
Маркування поліетиленових труб згідно ДСТУ Б В.2.7-151:2008 «Труби поліетиленові для подачі холодної води» необхідно наносити на поверхню труби методом кольорового друку або методом термічного тиснення або іншим способом з інтервалом не більше 1,0 м. Також, обов’язковою вимогою є те, що маркування повинне бути стійким, розбірливим, контрастним за кольором, не стиратись під час зберігання, транспортування та експлуатації водопроводу. Характерним для маркування полімерних труб є те, що воно повинне бути нанесене в одній лінії одним розміром шрифту та обов’язково містити послідовно: товарний знак, зареєстрований в установленому порядку, найменування підприємства-виробника, умовне позначення труби без слова «труба», номер партії, дату виготовлення (число, місяць, дві останні цифри року), допускається додатково включити іншу інформацію, наприклад, номер технологічної лінії. Прикладом умовної познаки є: Труба ПЕ 80 SDR 9 – 200х22,4 питна 16 бар ДСТУ Б В.2.7-151:2008. Дане маркування означає, що труба з поліетилену ПЕ 80, SDR 9 номінальним зовнішнім діаметром 200 мм та номінальною товщиною стінки 22,4 мм для господарсько-питного водопостачання з максимальним робочим тиском не більше 16 бар [2].
ДСТУ Б В.2.7-151:2008 ставляться вимоги до глибини тиснення при маркуванні, яка знаходиться у залежності з товщиною стінки труби, а також до висоти шрифту, що залежить від зовнішнього діаметру. Колір поліетиленових труб для господарсько-питного водопостачання повинен бути синій або чорний із синіми рівномірно розташованими по колу труби поздовжніми маркувальними смугами – завширшки не менше 2 мм, у кількості не менше трьох, відтінки яких не регламентуються; для технічного призначення: чорний або чорний з синіми рівномірно розташованими по колу труби поздовжніми маркувальними смугами (завширшки не менше 2 мм), у кількості не менше трьох, відтінки не регламентуються. Вище перелічені дані, які повинні міститися в маркуванні безперечно надають інформацію покупцеві про товар, однак значна кількість українських виробників здійснюють маркування за аналогом Європейського стандарту, яке містить більше інформації про дану полімерну продукцію.
Міжнародний стандарт ISO/NC SC4 №651 «Умовні позначення і маркування труб і з’єднувальних деталей» вимагає у зазначенні наступної інформації:
- затвердження знаку якості (сертифікація відповідно до ISO, або відповідність нормативному документу – технічним вимогам стандарту);
- найменування виробника або його товарного знаку;
- відомості про присвоєння сертифіката якості підприємству;
- номер із назвою міжнародного або національного стандарту на виробництво даної продукції;
- зазначення сировини з якої вироблена труба з інформаціє про технологію виготовлення та класифікацію за мінімальною тривалою міцністю MRS – 6,3; 8; 10 (ПЕ 63, ПЕ 80, ПЕ 100);
- зовнішній діаметр і мінімальна товщина стінки. В Україні прийнята метрична система мір, тому полімерні труби нормалізують за зовнішнім діаметром відповідно до ISO 161-1 «Труби із термопластів. Для транспортування рідин – номінальний зовнішній діаметр та номінальний тиск – Частина 1: метрична серія»;
- стандартне вимірне відношення SDR і/або трубну серію S;
- номінальний тиск (клас тиску), що є постійним внутрішнім тиском води за +20°С, який не буде руйнівним для системи протягом 50 років;
- транспортна речовина (наприклад питна або drinking water);
- дата виготовлення, номер партії;
- країна або місце знаходження виробника [3].
Більш розширене маркування полімерної трубної продукції вітчизняними виробниками зумовлене пошуку нових ринків на території Європейського союзу. Як свідчать експерти даний факт є позитивним, що забезпечує виготовлення вітчизняної продукції із високими показниками якості, які відповідають вимогам Європейських країн.
Список використаних джерел:
1. Молодчин В. Л. Небайдужа громадянська позиція, або якими трубами модернізують деякі українські мережі питного водопостачання / В. Л. Молодчин // Полімерні труби. Україна, 2015. – № 3. – С. 22-26.
2. Труби поліетиленові для подачі холодної води : ДСТУ Б В. 2.7-151:2008. - [Чинний від 2009-01-06]. – К. : Мінрегіонбуд України, 2009. – 33 с.
3. Крупак І. М. Інженерні мережі з полімерів: Посібник / І. М. Крупак. – Львів : ЕКОінформ, 2008. – 372 с.

Admin
Admin

Кількість повідомлень : 115
Дата реєстрації : 23.02.2016

https://problemekspertov.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми
» 3. Проблеми ідентифікації та фальсифікації товарів (ОСОБЛИВОСТІ ФАЛЬСИФІКАЦІЇ ТА ІДЕНТИФІКАЦІЇ МОРОЗИВА )
» 3. Проблеми ідентифікації та фальсифікації товарів (ДОСЛІДЖЕННЯ МАРКУВАННЯ ЦЕЙЛОНСЬКОГО ЧОРНОГО БАЙХОВОГО ЧАЮ, ЩО РЕАЛІЗУЄТЬСЯ В ТОРГІВЕЛЬНІЙ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ НА НАЯВНІСТЬ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ФАЛЬСИФІКАЦІЇ)
» 3. Проблеми ідентифікації та фальсифікації товарів (ПРОБЛЕМИ ІДЕНТИФІКАЦІЇ КЕРАМІЧНИХ ПОБУТОВИХ ВИРОБІВ)
» 3. Проблеми ідентифікації та фальсифікації товарів (Проблеми асортиментної фальсифікації товарів у торгівлі)
» 3. Проблеми ідентифікації та фальсифікації товарів (СУЧАСНІ МЕТОДИ ІДЕНТИФІКАЦІЇ КНИГ)

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі