Актуальні проблеми експертизи товарів
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

3. Проблеми ідентифікації та фальсифікації товарів (ДО ПИТАННЯ ІДЕНТИФІКАЦІЇ МУАССАНІТУ)

Перейти донизу

3. Проблеми ідентифікації та фальсифікації товарів (ДО ПИТАННЯ ІДЕНТИФІКАЦІЇ МУАССАНІТУ) Empty 3. Проблеми ідентифікації та фальсифікації товарів (ДО ПИТАННЯ ІДЕНТИФІКАЦІЇ МУАССАНІТУ)

Повідомлення автор Admin Вт Бер 15, 2016 4:12 am

ДО ПИТАННЯ ІДЕНТИФІКАЦІЇ МУАССАНІТУ


Н. О. Афукова,
професор, канд. техн. наук, доц.
Харківський державний університет харчування та торгівлі, Україна,
м. Харків
Для ідентифікації дорогоцінних каменів у митній практиці використовуються різноманітні методи та детектори. Під час ідентифікації муассаніту виникають певні труднощі. Це пояснюється тим, що ювелірні термічні тестери розпізнають муассаніт як справжній діамант. Муассаніт – це рідкий мінерал, що був відкритий під час дослідження місця падіння метеориту ще у 1893 році. Спочатку цей мінерал був помилково віднесений до різновиду алмазу, але у 1904 році було установлено, що кристалічна решітка муассаніту складається з атомів кремнію, а не вуглецю, як у алмазу. На сьогодні розвивається широке виробництво синтетичних муассанітів.
В ювелірній промисловості муассаніт використовується як аналог діаманту в зв’язку з тим, що низка характеристик (блиск, гра каменя) перевершує аналогічні якості діаманту, а оптичні, термічні, електропровідні властивості ідентичні діаманту. До таких властивостей належить показник заломлення, який для муассаніту дорівнює 2,97, а для алмазу – 2,42, а також коефіцієнт дисперсії, який для муассаніту дорівнює 1,104, для алмазу – 0,044. Новий камінь володіє стійкістю до високих температур: витримує температуру до 1800о С. Однак він менш твердий, ніж алмаз, але за твердістю перевершує інше дорогоцінне каміння.
Під час ідентифікації дорогоцінних каменів для отримання надійних результатів доцільно проводити комплексну діагностику із застосуванням різноманітних методів. Наприклад, аналізувати щільність (муассаніт – 3,22 г/см3, алмаз – 3,51 г/см3), домішки (в структурі муассаніту спостерігаються тонкі трубочки), оптичні властивості.
Найбільш надійні результати щодо ідентифікації муассаніту надають сучасні електронні детектори.
Нами проаналізовані прилади, що здатні ідентифікувати муассаніт. Детектор «Клио-Даймонд» надає можливість ідентифікувати широкий асортимент каменів. Для цієї мети прилад оснащений додатковим щупом для перевірки великих каменів щодо їх належності до муассанітів. Принцип дії складається у вимірюванні теплопровідності та електропровідності каменя в одному циклі. При легкому торканні зондом до каменя прилад вимірює теплопровідність, під час глибокого натискання вимірюється електропровідність каменя. Зонд має мідний наконечник, який під час роботи нагрівається до визначеної температури. Швидкість процесу розподілення теплоти залежить від теплопровідності матеріалу каменя. Електронна схема перетворює теплоту, що поглинається каменем, у відхилення стрілки приладу.
Шкала приладу розподілена на три кольорові сектори:
– червоний сектор, він відповідає імітаціям діамантів, що мають теплопровідність нижчу за теплопровідність алмазів;
– зелений сектор, це зона теплопровідності діаманту;
– жовтий сектор, це зона теплопровідності муассаніту.
Під час доторкання наконечником до металу оправи детектор видає звуковий сигнал.
Заслуговує на увагу також детектор муассанітів «Мoissanite Detector», який ідентифікує муассаніт, вимірюючи його електропровідність. Муассаніт, на відміну від алмазу, є напівпровідником і має електропровідність, що фіксується приладом.
Детектор алмазів і муассанітів «Мoissan PRO» комплектується двома малогабаритними приладами. Кожний прилад виконує свою функцію: перший визначає належність каменя до групи алмазів, другий – натуральність алмазу. Вимірювання здійснюються за градаційним індикатором. Прилад має спеціальну ручку налагодження під розмір каміння, що досліджується.
Надзвичайно перспективним є детектор дорогоцінних каменів «Presidium Duotester». Він відрізняє кольорові коштовні та напівкоштовні камені від їх імітацій, включаючи синтетичний муассаніт. Принцип дії таких детекторів складається у вимірюванні теплопровідності та відбиваючої здатності каменя.
Прилад складається з базового блока, ручки-зонда. Базовий блок має вбудований електронний рефлектометр. До комплекту детектора додаються вбудовані калібрувальні диски для тесту на теплопровідність каменя. На лицьовій панелі базового блока розташована циліндрична платформа, на якій визначається відбиваюча здатність каменів без оправи і без покриття. Детектор оснащений еталонною колекцією із сьома синтетичними каменями (шпінель, сапфір, циркон, фіаніт, титанат стронцію, ІАГ-іттрій-алюмінієвий гранат, ГГГ-галлій-гадолінієвий гранат). Ця колекція розташована в спеціальному відсіку детектора. За допомогою еталонів перевіряється точність роботи приладу та проводиться його калібрування перед роботою. В детектор також вбудована висувна панель з таблицею. В таблиці наведені показання приладу під час вимірювання відбиваючої здатності каменів-еталонів.
Тест на теплопровідність здійснюється торканням ручки-зонда до каменя як в оправі, так й без неї. Тестуванням на теплопровідність діагностуються такі коштовні та напівкоштовні ювелірні камені та їх імітації: рубін, сапфір, смарагд, гранат, турмалін, аквамарин, хризопраз, аметист, шпінель, топаз, кварц, цитрин, жадеїт, еоліт, танзанит, скло. Детектор відрізняє діаманти від їх безкольорових імітацій, а також від муассанітів за відбиваючою здатністю.
Муассаніт-тестер «PRESIDIUM» ідентифікує синтетичний муассаніт, що розташований в металевій оправі. Прилад застосовує технологію, що передбачає вимірювання електропровідності. Процедура вимірювання складається в доторканні до каменя високочутливим вимірювальним зондом і зчитуванні показань приладу. Прилад рекомендується використовувати після позитивних результатів перевірки на справжність діамантів за допомогою тестера теплопровідності. У випадку муассаніту прилад видає безперервний звуковий сигнал.

Admin
Admin

Кількість повідомлень : 115
Дата реєстрації : 23.02.2016

https://problemekspertov.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми
» 3. Проблеми ідентифікації та фальсифікації товарів (ПРОБЛЕМИ ІДЕНТИФІКАЦІЇ КЕРАМІЧНИХ ПОБУТОВИХ ВИРОБІВ)
» 3. Проблеми ідентифікації та фальсифікації товарів (ОСОБЛИВОСТІ ФАЛЬСИФІКАЦІЇ ТА ІДЕНТИФІКАЦІЇ МОРОЗИВА )
» 3. Проблеми ідентифікації та фальсифікації товарів (СУЧАСНІ МЕТОДИ ІДЕНТИФІКАЦІЇ КНИГ)
» 3. Проблеми ідентифікації та фальсифікації товарів (Проблеми асортиментної фальсифікації товарів у торгівлі)
» 3. Проблеми ідентифікації та фальсифікації товарів (СПОСОБИ ФАЛЬСИФІКАЦІЇ АПЕЛЬСИНОВИХ СОКІВ)

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі